دیدنی 1020x423 - مکان های دیدنی تفلیس

مکان های دیدنی تفلیس

کشور گرجستان ایالتی در ناحیه قفقاز اوراسیا می باشد، که پایتخت آن شهر تفلیس است. این کشور، واقع در خط اتصال اروپای شرقی و آسیای غربی، از شمال با روسیه، از شرق با جمهوری آذربایجان، از جنوب با ارمنستان، و از جنوب غربی با ترکیه و در غرب هم با دریای سیاه هم مرز است.

نام شهر تفلیس درواقع یک کلمه قفقازی به معنی گرم است که به علت وجود چشمه های فراوان آب گرم این منطقه به این نام نامیده شده است.

اگر چه شهر تفلیس حدود ۲۹ بار ویران و مجدد بازسازی شده، اما ترکیب قدیمی شهر با خیابانهای سنگفرش باریک و مارپیچ، بالکونهای با سبک قدیمی و کلیساهای باستانی تا حدود زیادی دست نخورده باقی مانده است و هنوز مکان‌های دیدنی تفلیس پذیرای مهمانان و گردشگران از سراسر دنیا هستند.

در بخش هایی از شهر که به تفلیس قدیم معروف است، آثاری از معماری اسلامی و خاورمیانه ای را می توان مشاهده کرد.

همین معماری قدیم باعث شده تا هر ساله تعداد زیادی از گردشگران به این شهر زیبا سفر کرده و از زیبایی های مکان‌های دیدنی تفلیس لذت ببرند. در این مقاله سعی داریم تا کار را برای شما آسان کرده و شما را با تعدادی از جاذبه های گردشگری تفلیس آشنا کنیم:

محله حمام ها (یکی از 

مکان‌های دیدنی تفلیس)

این محله که در راستای رودخانه کورا در شهر تفلیس قرار دارد، یکی از قدیمی‌ترین‌ و تاریخی‌ترین مکان‌های دیدنی تفلیس محسوب میشود و دلیل وجود این حمام ها در این منطقه وجود چشمه های آب گرم طبیعی در این منطقه می باشد، که به فراوانی یافت میشود. پ

در زمان‌های گذشته از این حمام، علاوه بر درمان بیماری‌ها، برای تفریح و برگزاری جشن ها نیز استفاده میکردند.

طبق افسانه ای که در این شهر دهان به دهان میچرخد، پادشاه کارتل نام قدیمی پادشاهی در گرجستان در قرن ۵ میلادی بود که به دلیل کشف این چشمه های معدنی در زمان شکار علاقه مند به این مکان شد و گویی شهر تفلیس از آن زمان شکل گرفته شده است. جهانگردان، مورخان و جغرافیدانان معروفی در آثار به جامانده از خود در مورد وجود این چشمه ها سخن گفته اند.

 

محله حمام ها تفلیس گرجستان - مکان های دیدنی تفلیس

جشن های تفلیس

مردم این شهر یکی از شادترین و زنده دل ترین مردم در دنیا هستند. آنها به بهانه‌های مختلف چه ملی و چه مذهبی جشن ها و پایکوبی های باشکوهی برپا می کنند.

اگر بخواهید از چند مورد از این جشن ها مطلع شوید باید بدانید که یکی از مهم ترین جشن های این شهر جشن سال نو میلادی (کریسمس) از ۱۵ دسامبر تا ۱۵ ژانویه است.

پس از سال نو که ریشه ملی و مردمی دارد، کارناوال سنتی، رقص با لباس های محلی به صورت جمعی مناظر زیبایی می آفریند.

همچنین در روزهای قبل از سال نو جشنی با عنوان جشن پاک دارند. جشن برکت خواهی و سبزه سبز کنی و جشن تخم مرغ رنگ کنی که همزمان با عید نوروز در ایران است برگزار میشود.

از دیگر جشن های مردم تفلیس جشن بزرگ گل است که در فصل گل برگزار میشود و یکی از باشکوه ترین و زیباترین جشن های ملی و مردمی این کشور نامگذاری شده است و همزمان با جشن گل رز و انقلاب مخملی آنها می باشد.

 

0555cd77 648d 4672 8213 2c2cecebe711 - مکان های دیدنی تفلیس

 کلیسای صخره ای (یکی دیگر از مکان‌های دیدنی تفلیس)

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری و مکان‌های دیدنی تفلیس کلیسای صخره ای میباشد که پس از ترمیم این کلیسا یک راهب گرجی در بالای این اثر تاریخی زندگی میکند.

کلیسای صخره ای در قرن ششم و هشتم ساخته شده است و عده ای این کلیسا را پلکان بهشت می نامند. این کلیسا که بر روی یک ستون کاتسخی بر فراز یک صخره به ارتفاع ۴۰ متری قرار گرفته است و هیچکس نمی داند که راهبان چگونه از این صخره بالا رفته و یا چگونه مصالح ساختمانی را به بالای ستون حمل کرده اند.

 

کلیسای صخره ای گرجستان - مکان های دیدنی تفلیس

شهر سیقناقی 

(یکی دیگر از مکان‌های دیدنی تفلیس)

شهر قدیمی و تاریخی سیقناقی یکی از شهرهای توریستی و مکان‌های دیدنی تفلیس می باشد که در منطقه کاختی شهر تفلیس بنا شده است و قدمت آن به عصر حجر برمیگردد که البته در آن زمان از این شهر با نام هرتی یاد میکرده اند.

از قرن ۱۵ به بعد کیزیکی نامیده شده تا اینکه هراکلیوس دوم یا ایراکلی در سال ۱۷۶۲ با ساخت استحکامات دفاعی، این شهر را در برابر هجوم داغستانیهای مهاجم محافظت نمود. امروزه این شهر به دلیل بنای تاریخی که همچنان در دل خود جای داده است به یکی از جاذبه های گردشگری و مکان‌های دیدنی تفلیس و مورد علاقه گردشگران تبدیل شده است.

 

شهر سیقناقی - مکان های دیدنی تفلیس

 مستختا 

(یکی دیگر از مکان‌های دیدنی تفلیس)

یکی از قدیمی‌ترین شهرهای گرجستان، یعنی شهر متسخان می باشد که یکی از زیباترین خیابان های این کشور که قدمتی ۱۰۰ ساله دارد و یکی از مکان‌های دیدنی تفلیس به شمار می‌آید، در این شهر واقع شده است. این خیابان که در شهر واقع شده در گذشته با نام گلوینی شناخته شده بود و یکی از اصلی ترین خیابان های این شهر محسوب میشود که به احترام شاعر بسیار معروف قرون وسطی، یعنی «شوتا روستاولی» نامگذاری شده است.

بسیاری از مراکز مهم دولتی و غیردولتی گرجستان در این خیابان مستقر هستند که از جمله آنها می‌توان به پارلمان گرجستان، اپرا و باله شهر تفلیس، کلیسای کاشوتی، موزه مردمی و آکادمی تئاتر گرچستان اشاره کرد.

 

متسختا - مکان های دیدنی تفلیس

0 پاسخ ها

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 1 =