کشور گرجستان:

جمعیت کشور گرجستان : دارای ۳.۷۲۰.۰۰۰ نفر طبق آمار سال ۲۰۱۶

مساحت کشور گرجستان : ۷۰.۰۰۰ کیلومتر مربع

زبان کشور گرجستان : گرجی

پایتخت کشور گرجستان: تفلیس

واحد پول کشور گرجستان: لاری (GEL)

کشور گرجستان

گرجستان تفلیس | عکس از بالای قلعه نارکالا

۱-    اطلاعات عمومی کشور گرجستان

گرجستان کشوری است در شمال ارمنستان و ترکیه که اگر دقیقتر بخواهم بگویم کشور گرجستان در منطقه‌ای بنام قفقاز در مرز مشترک آسیا و اروپا قرار گرفته است. کشور گرجستان از غرب با دریای سیاه، از شمال با روسیه، از جنوب با ترکیه و ارمنستان و جمهوری آذربایجان هم‌مرز است. مساحت کشور گرجستان 69700 کیلومتر مربع و جمعیت آن در سال ۲۰۱۶ در حدود ۳٫۷۲ میلیون نفر بوده‌ است.

نقشه گرجستان

کشور گرجستان یکی از کشورهایی است که در هر دو قاره اروپا و آسیا قرار گرفته و یکی از اهداف سیاسی کشور گرجستان، عضویت در اتحادیه اروپا و ناتو است؛ گرجستان در حال حاضر عضو گروه ناظر در اتحادیه اروپا و ناتو می‌باشد و با این دو سازمان همکاری دارد و همه قوانین گرجستان با قوانین اتحادیه اروپا مطابقت دارند.

به تازگي ايرانيان تمايل زيادي براي اخذ اقامت گرجستان نشان داده‌­اند. اخذ اقامت گرجستان از طريق سرمايه‌­گذاري در گرجستان، خريد ملک در گرجستان، ثبت شرکت در گرجستان، اقامت تحصیلی و اقامت از طریق کارمندی ميسر مي­باشد. مراودات حسنه اين کشور با اتحاديه اروپا يکي از دلايل علاقه ايرانيان به اخذ اقامت دائم گرجستان است.

از لحاظ تقسيمات سياسي، کشور گرجستان به ۱۲ بخش تقسیم‌بندی شده ‌است که این ۱۲ بخش عبارتند از ۹ استان، شهر تفلیس و حومه آن، جمهوری خودمختار آبخازیا و جمهوری خود مختار آجاريا.

نقشه کشور گرجستان

دین غالب مردم بومی گرجستان، مسیحی ارتدکس و پیرو کلیسای ارتدکس گرجی هستند. گرجي ها بسيار مذهبي هستند و داستانهاي بسياري در خصوص حفاظت از ديدنشون دارند. از کل جمعيت گرجستان ۸/۸۳ درصد گرجي، ۵/۶ درصد آذري، ۷/۵ درصد ارمني و ۵/۱ درصد روس هستند.

زبان رسمي گرجستان زبان گرجی است که با الفبای گرجی نوشته می‌شود و اين الفبا یکی از چهارده الفبای موجود در جهان می‌باشد.

زبان گرجستان

۲-    تاريخ گرجستان

گرجستان در زمان باستان با نام ایبریا شناخته می‌شده است. تنها دوره صلح و آرامش در اين کشور از سده چهارم پيش از ميلاد تا قرن سيزدهم ميلادي و قبل از حمله مغول بوده است. پس از حمله مغول، کشور گرجستان فراز و نشیب بسیاری را  در تاریخ جهت مقاومت در برابر حملات ایرانیان، عثمانی‌ها و روس‌ها تجربه کرده است.

نقطه اوج تاریخ ارتباط گرجستان و ایران، دوران صفویه بوده که در آن ارتش امپراتوری صفویان بيست و سه بار به گرجستان حمله کرد، بسياري از گرجي ها را قتل عام نمود و سیصد هزار تَن از بازماندگان گرجی‌های کشته شده را به قزوین، گیلان، مازندران، گلستان، اصفهان و فارس کوچانده و تبعيد نمود. پس از صفویان، نادر شاه افشار به گرجستان حمله کرد و سي هزار گرجی را به خراسان تبعید کرد.

آغا محمد خان قاجار پس از حمله به تفلیس، با قتل عام مردم این شهر، یکی از خونین ترین وقایع در تاریخ گرجستان را انجام داد و پانزده هزار گرجی را به ایران تبعید کرد. تا اینکه در سال ۱۷۸۳، با امضای پیمان گرجیوسک (عهد نامه گرجیوسک) تحت‌ حمایت روسیه قرار گرفت و در نهايت گرجستان در سال 1991 توانست به استقلال دست پیدا کند.

۳-    آب و هوا و اقليم گرجستان

در کشور گرجستان دو ناحیه اصلی اقلیمی وجود دارد که بخشهای غربی و شرقی کشور را از یکدیگر جدا می‌کند. رشته کوه بزرگ قفقاز، نقش مهمی در تعدیل آب و هوای گرجستان بر عهده داشته و مانع نفوذ توده­های هوای سرد شمال و روسيه به این سرزمین می گردد. رشته کوه کوچک قفقاز هم تاحدی از این ناحیه در برابر تأثیر توده های گرم و خشک جنوب محافظت می‌کند. معمولا آب و هوای گرجستان در تابستان تا ۱۰ درجه از تهران خنکتر می باشد. همچنين بخش شرقي اين کشور بارش کمتري نسبت به بخش غربي و سواحل درياي سياه دارد.

بهار

کشور گرجستان در ماه مارچ (فصل بهار) بهترین آب و هوا را دارد. در فصل بهار آب و هوای گرجستان معتدل بوده و بهترين زمان سفر به اين کشور است. آب و هواي گرجستان در نوروز، کمي سرد اما مفرح است.

تابستان

آب و هوای گرجستان در فصل تابستان گرم و خشک می باشد و عموما دمای هوا به ۲۰ الی ۲۴ درجه سانتي گراد می رسد (در تفليس به ۲۸ درجه نيز مي رسد). ماههای جون و آگوست از ماههایی هستند که گرجستان را به هوای گرم و خشک معروف کرده و پایان ماه مي تا سپتامبر، زمانی مناسب برای بازید از گرجستان است.

پاییز

آب و هوای گرجستان در پاییز سرد است، در این فصل زمین پوشیده از یخ می شود و گاهي اوقات هم آفتاب گرمی به همراه دارد. به طور کلي آب و هوا در اين فصل سال قابل پيش بيني نيست و ممکن است در يک روز درجه حرارتهاي متفاوتي را تجربه کنيد.

زمستان

از اواخر ماه نوامبر تا اوایل ماه مارچ گرجستان و به ويژه حوالي پايتخت يعني تفليس، سرد و برفی است و دما بین ۲-۴ درجه سانتی گراد زیر صفر میرسد. طرفداران ورزش های زمستانی در آب و هوای زمستان به اسکی و تفریح می پردازند.

۴-    واحد پول

واحد پول گرجستان لاري (Georgian Lari ) هست و به صورت مخففGEL  نوشته مي شود. هر یک لاری به ۱۰۰ تتری تقسیم می‌شود. لاری به شکل اسکناسهای ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰ لاری و گاهی ۲۰۰, ۵۰۰ لاری موجود است. تتری هم به شکل سکه های ۱، ۲، ۵، ۱۰، ۲۰، ۵۰ تتری ضرب شده است.

يک لاري تقريباً معادل ۲۱۰۰ تومان است. و هر دلار برابر با ۵/۲ لاري است يعني شما با چنج کردن هر ۱۰۰ دلار تقريبا ۲۵۰ لاري دريافت خواهيد کرد. براي چنج کردن دلار حتما به صرافي هايي مراجعه کنيد که کارمزد نمي گيرند، برخي صرافي ها با تابلوي قرمز رنگي بر سردرشان مشخص نموده اند که کارمزد يا پورسانت دريافت مي کنند.

واحد پول گرجستان

۵-    اطلاعات ضروري

 • ورود داروهايي خاص به گرجستان ممنوع بوده و حمل مواد مخدر به حساب مي آيد. به هيچ عنوان اين داروها را به همراه نداشته باشيد مگر با داشتن نسخه ترجمه شده با مهر سفارت گرجستان در تهران. ليست اين داروها عبارتست از: استامینوفن کدئین، کلردیازپوکساید، دیفنوکسیلات، کلداکس، بنیکال، سودافد، کلداستاپ، تی‌دول و رای‌دول ۱۰۰، افرین، سوپراکلد، آمی تریپتیلین، ترامادول، دیازپام، کلونازپام و اگزازپام.
 • در زمان گردش در شهر هميشه کارت هتل را که آدرس بر روي آن به زبان گرجي نوشته شده همراه داشته باشيد.
 • در گرجستان معمولاً سيم کارت رايگان به مسافرين داده مي شود يا مي توان با ارائه پاسپورت در فرودگاه يا شعب سطح شهر سيم کارت خريداري کرد. Geocell و Magti بهترين سيم کارتهاي گرجي هستند. اين سيم کارتها را بايد در سطح شهر به کمک دستگاه هاي Paybox شارژ نمود و اين دستگاه ها در سطح شهر به رنگهاي قرمز، زرد و آبي ديده مي شوند. قبل از استفاده، زبان دستگاه را به انگليسي تغيير داده و سپس روي عکس موبايل کليک کنيد. شماره تلفن را وارد کرده و اسکناس را داخل دستگاه قرار دهيد ، سيم کارت شارژ شده و براي شما اسم اس خواهد آمد.
 • در اکثر نقاط شهر تفليس اينترنت رايگان با نام Tbilisi Loves You در دسترس است که مي توان از آن بهره برد.
۱ پاسخ
 1. جعفرساسانی
  جعفرساسانی می گوید:

  سلام اطلاعات خوبی کسب کردم ، کشورگرجستان مطمننا جزو اتحادیه اروپا خواهدشد ، خیلی دوست دارم دراین کشورزندگی کنم ، امیدوارم که این اتفاق بیفته ،

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + ۱۵ =

هتل های گرجستان

هتل های گرجستان

/
تفلیس به عنوان پایتخت کشور گرجستان و یکی از پرجمعیت ترین شهرهای…
اجاره خانه در گرجستان

اجاره خانه در گرجستان

/
خلاصه مطلب: اجاره خانه در گرجستان برای اجاره خانه در گرجستان در وهله …
خرید خانه در گرجستان

خرید خانه در گرجستان

/
خلاصه مطلب: پس از خرید خانه در گرجستان ، امکان اخذ اقامت موقت یکساله…
صومعه جاری گرجستان

صومعه جاری گرجستان (Jvari Monastery)

/
صومعه جاری گرجستان (Jvari Monastery) یک صومعه ارتدوکس گرجستان مربوط …
واحد پول گرجستان

واحد پول گرجستان

/
گرجستان از جمله کشورهایی است که به دلیل نزدیکی به ایران و ارزا…
tbilisi 5 495x400 - تفلیس

دیدنی های گرجستان

/
امروزه کشور گرجستان با ارائه خدمات گردشگری و امکانات تفریحی بسی…
هزینه های زندگی در گرجستان

هزینه های زندگی در گرجستان

/
امروزه پیشرفت هایی در کشور گرجستان در زمینه های مختلف رخ داده ا…
دیدنی های باتومی

دیدنی های باتومی

/
باتومی شهری است بندری در گرجستان که در کنار دریای سیاه واقع شده …
3 1 495x400 - تفلیس

مراکز خرید باتومی

/
باتومی دومین شهر بزرگ گرجستان محسوب میشود که بعد از تفلیس بیشترین…
AAEAAQAAAAAAAAI5AAAAJDI3ZGJlZWYwLTMyMzctNGVkZi1hNjNhLWNlYTMzZmYxMzk5MQ 495x400 - تفلیس

مراکز خرید تفلیس

/
مراکز خرید تفلیس تفلیس یکی از زیباترین شهرهای گرجستان می باشد. وقتی تص…
anaklia aqua park on the black sea coast 495x400 - تفلیس

پارک آبی تفلیس

/
شهر تفلیس یکی از زیباترین شهرهای کشور گرجستان می باشد. تفلیس به دل…
ساحل باتومی

ساحل باتومی | سواحل باتومی | ویکی جورجیا

/
باتومی یکی از شهرهای مهم گرجستان است که به بخاطر زیبایی فوق العاده…
دیدنی 495x400 - تفلیس

مکان های دیدنی تفلیس

/
کشور گرجستان ایالتی در ناحیه قفقاز اوراسیا می باشد، که پایتخت آ…
the flavor of georgia54db6b0e3a7db 495x391 - تفلیس

کار در گرجستان

/
کشور گرجستان یکی از کشورهای مطرح اروپایی است، که از موقعیت جغرافیایی بسیار…
باتومی گرجستان

باتومی

/
باتومی که در حال حاضر دومین شهر بزرگ کشور گرجستان محسوب میشود به …
تفلیس

تفلیس

/
شهر تفلیس به عنوان شهری کهن در میان منطقه اوراسیا شناخته میشود.…